Chorwacja – czy tylko wakacje?

Czy tylko w wakacje?
Szczyt sezonu w Chorwacji przypada pomiędzy 10 lipca a 20 sierpnia, wtedy też jest najwięcej wczasowiczów z wszystkich stron europy i świata, panują największe upały, woda w Adriatyku  jest najcieplejsza, najtrudniej znaleźć wolne miejsca noclegowe i parkingowe.

Jest też najdrożej. Jak widzisz jest wiele plusów i minusów zaplanowania wyjazdu do Chorwacji właśnie w środku sezonu. Czy jednak nie udało by się Wam nieco przesunąć terminu urlopu? Ponieważ często bywamy w Chorwacji, podzielę się z tobą naszymi opiniami z pobytu w okresie przed i po sezonie. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd w maju, czerwcu czy we wrześniu, zwłaszcza gdy jedziecie z dziećmi w wieku szkolnym, jednak w Chorwacji każdego roku spotykamy sporo par podróżujących bez dzieci, studentów i małżeństw z małymi dziećmi.

Czy tylko w wakacje?
Czy warto wybrać się do Chorwacji poza sezonem wakacyjnym? Wiele przemawia „za”. Po pierwsze cena. Poza najwyższym sezonem noclegi są tańsze o około 20-50%, taniej jest też w sklepach i sklepikach, tańsze lub nawet bezpłatne są parkingi. Po drugie: ilość ludzi na plaży. Poza sezonem nie ma problemu ze znalezieniem własnego kawałka plaży, a poza plażami miejskimi bez problemu znajdziemy kawałek wybrzeża wyłącznie dla siebie. Po trzecie: pogoda. W czerwcu i wrześniu upał nie jest tak dokuczliwy jak w lipcu i w sierpniu, choć nie ma mowy o chłodnych dniach.

Nawet w maju temperatury rzadko spadają poniżej 25-30 stopni, a słońce świeci prawie codziennie. Te 2-3 pochmurne ale ciepłe dni idealnie się nadają na zwiedzanie pięknych starych miasteczek, z których słynie Chorwacja. Jeśli lubicie spędzać czas w wodzie, to wrzesień będzie lepszy niż czerwiec, statystycznie najwyższe temperatury Adriatyk osiąga na przełomie sierpnia i września, stąd szczególnie dla dzieci jest to najlepszy czas na Chorwację. Z kolei maj i czerwiec to najbardziej „kwitnąca” Chorwacja – wszędzie widać pięknie kwitnące, wręcz obsypane kwiatami krzewy na tle domów z jasnego kamienia.

Czy tylko w wakacje?
To wyjątkowy walor dla estetów i miłośników pięknych widoków. We wrześniu na każdym kroku można kupić lokalne owoce, w tym figi i mandarynki (ze zdziwieniem odkryjecie, że prawdziwe mandarynki są na zewnątrz zielone, a nie pomarańczowe, jak w naszych marketach). Jak już wspomniałem, miesiące wakacyjne niezbyt się nadają do zwiedzania antycznych miasteczek Chorwacji, głównie z dwóch powodów: upał i tłok. W ciągu dnia żar z nieba skutecznie zniechęci nawet największych miłośników historii, a wieczorem nie ma szans na wolny stolik w restauracji, pizzeri czy kawiarni. Tymczasem zwiedzanie Dubrownika, Trogiru, Korculi, Szybenika, Hvaru, Rabu, Zadaru, Puli czy Rovinja w maju, czerwcu lub we wrześniu to prawdziwa przyjemność. Wczasy w Chorwacji poza sezonem to również szansa na lepsze noclegi w niskiej cenie.

Tanie kwatery i pokoje znajdziecie blisko plaży, może nawet z bezpośrednim zejściem z Waszego apartamentu prosto na plażę. Takie fajne kwatery w sezonie są nieosiągalne, ponieważ mają stałych klientów, którzy od lat trzymają je dla siebie. Ale poza najgorętszym sezonem są dostępne i to w dobrej cenie. A zatem czy warto jechać do Chorwacji poza sezonem, na przykład w czerwcu lub we wrześniu? Zdecydowanie TAK!

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 − siedem =