Do Chorwacji samochodem

To może być najpiękniejsza podróż Twojego zycia

Większość z nas planuje wyjazd do Chorwacji własnym samochodem. Tak jest najwygodniej zarówno ze względu na dojazd jak i na swobodę poruszania się na miejscu. Ale jak dojadę do Chorwacji najszybciej i najtaniej? No i jak można zaoszczędzić na kosztach przejazdu do Chorwacji? Te pytania często pojawiają się w dyskusjach na forach, wielu kierowców jest też zainteresowanych tym, jak ominąć płatne autostrady po drodze i w samej Chorwacji. Oczywiście wiele zależy od tego, skąd wyruszamy i dokąd jedziemy. Żeby zbytnio nie gmatwać tematu skupmy się na najważniejszych kwestiach:

  • Jakie dokumenty będą potrzebne w drodze do Chorwacji? Dokumenty własne wszystkich osób podróżujących (wystarczy dowód osobisty, paszport może się przydać, jeśli zamierzamy zrobić wycieczkę do Czarnogóry lub Bośni i Hercegowiny), dokumenty pojazdu (OC, dowód rejestracyjny, jeśli samochód jest pożyczony lub w leasingu to również umowę użyczenia lub zgodę banku, zielona karta nie jest wymagana, chyba że będzie wycieczka do Czarnogóry lub Bośni i Hercegowiny).
  • Wyposażenie samochodu: kamizelka odblaskowa, apteczka (koniecznie z nożyczkami), trójkąt, gaśnica, zapasowe żarówki.
  • Którędy jechać do Chorwacji? Najpopularniejsze są dwie trasy: przez Słowację i Węgry dla jadących z centralnej i wschodniej części Polski oraz trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię dla mieszkańców województw centralnych i zachodnich. Ttasa druga może być z opcją ominięcia Słowenii przez Włochy dla jadących na Istrię. Obie trasy przebiegają głównie z wykorzystaniem płatnych autostrad, stąd niektórzy zastanawiają się jak można ominąć drogi płatne i czy to się opłaca. W Chorwacji autostrady są płatne każdorazowo na bramkach, w pozostałych krajach obowiązują winiety. Czy warto omijać drogi płatne?
  • Ceny opłat (winiet) w obie strony, przy założeniu, że jedziemy samochodem do 3,5 t oraz wracamy za około 2 tygodnie: Słowacja + Węgry = 100 zł, Słowacja + Austria = 130 zł, Czechy + Austria = 140 zł. Słowenia = 130 zł. Ceny przybliżone, przy kursie euro ok. 4,20 zł.
  • Przykładowa trasa przejazdu z Krakowa do Rijeki w jedną stronę to niecałe 1000 km, około 10 godzin, koszt paliwa około 350 zł (dla samochodu spalającego 6 l/100 km i cenie paliwa około 6 zł/litr. W obie strony to 700 zł + koszty paliwa w Chorwacji (wielu z nas pojedzie dalej niż do Rijeki), 1000 zł na paliwo wydaje się być założeniem skromnym, ale realnym, jeśli odstawimy samochód na czas urlopu i nie będziemy codziennie zwiedzać okolicznych miast.
  • Za autostrady w Chorwacji płacimy według przejechanych kilometrów. Przykładowy koszt przejazdu w obie strony dla samochodów osobowych: granica węgierska – Zagrzeb 60 zł, Zagrzeb – Zadar 160 zł, Zagrzeb – Makarska 280 zł, Zagrzeb – Rijeka 100 zł. Omijanie autostrad w Chorwacji ma sens tylko w jednym przypadku: gdy jedziemy do Dalmacji i chcemy po drodze zwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich (co zresztą bardzo polecam). W takim przypadku opuszczamy autostradę w Karlovac-u i kierujemy się na Plitvickie Jeziora drogą nr 1 i po zwiedzaniu nadal jedziemy jedynką na południe. Jest to uczęszczana, ale dobrej jakości droga krajowa, która za Plitvicami robi się pusta i mniej górzysta – jedzie się nią bardzo dobrze. W zależności od celu naszej podróży opuszczamy ją w odpowiednim miejscu: jeśli jedziemy w okolice Zadaru to w Graczac, jeśli naszym celem jest Murter lub Szybenik to w Knin-ie, a jeśli Split lub Riviera Makarska to jedziemy jedynką aż do Splitu.
  • Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenia wydaje się mało sensowne omijanie autostrad na terenie Słowacji, Czech, Węgier czy Austrii – po prostu są to niewielkie kwoty w porównaniu do kosztu całej podróży, a po rozbiciu na wszystkich podróżujących jednym autem robią się jeszcze mniejsze. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku Słowenii: winieta jest stosunkowo droga, a ilość kilometrów przejechanych autostradą niewielka. W tym wypadku wiele osób albo omija Słowenię, albo omija autostradę  w Słowenii.  Na terenie Chorwacji jednak koszty autostrad są już znacznym wydatkiem (w punkcie 6 przedstawiłem orientacyjne koszty dla samochodu osobowego – gdy jedziemy kamperem lub z przyczepą kempingową to jest jeszcze drożej. Przy kierunku na Dalmację południową może się okazać, że za autostradę w obie strony zapłacimy równowartość całego baku paliwa. A zatem tutaj wielu szuka oszczędności. Trzeba jednak być ostrożnym i nie przesadzić, ponieważ Chorwacja to kraj w większości górzysty. A zatem które odcinki najlepiej przejechać autostradą? Bezwzględnie: Karlovac – Rijeka, Karlovac – Zadar (oczywiście jeśli nie jedziemy jedynką przez Plitwickie Jeziora), Split – Ploce, jeśli jedziemy dalej na południe, np. do Dubrovnika. Tu nie warto oszczędzać, bo szkoda naszego czasu, auta i paliwa.
  • A co z „Jadranką”, czyli drogą numer 8 biegnącą malowniczo wzdłuż prawie całego wybrzeża Chorwacji – od Rijeki aż po Dubrovnik? To wyjątkowo piękna trasa, widoki z samochodu zapierają dech w piersiach, po jednej stronie góry, po drugiej bezmiar Adriatyku, poniżej miasta i miasteczka, malownicze zatoczki i dzikie plaże. Nie jest to droga dla niecierpliwych: w sezonie jest tu duży ruch, a wyprzedzić nie bardzo można, bo ciągle zakręty. Nawet po sezonie realna prędkość to 40-60 km/h. Ale przy takich widokach zapomina się o pośpiechu i droga staje się przyjemnością (jeśli oczywiście mamy czas i klimę;)
  • Innym sposobem na obniżenie kosztów przejazdu, często bagatelizowanym, jest spokojniejsza jazda: bez gwałtownego wyprzedzania i nie na pełnym gazie. Zeszłego lata zrobiłem test: pojechaliśmy do Dalmacji (półwysep Pljesac) 1300 km, kamperem: w jedną stronę autostradami 100 km/h, a z powrotem zwykłymi drogami 80 km/h.

Różnica w spalaniu: 11 l/100 km – 8,2 l/100 km! Różnica w czasie przejazdu: około 4 h. Zysk: 150 zł w jedną stronę na paliwie + oszczędność na opłatach za autostradę w Chorwacji 170 zł (bo jak się jedzie 80 km/h to po co jechać autostradą?) + oszczędność na winiecie na Węgrzech 30 zł (jechaliśmy przez Szombathely z powodów wyżej opisanych) = 350 zł. W jedną stronę. Można? Można!

1300 zł zamiast 2000 zł. Tyle są warte 4 godziny różnicy w każdą stronę. To są różnice dla kampera, który pali więcej niż osobówka, poza tym wybraliśmy się na sam dół Chorwacji. Szybkim autem też można jechać spokojnie, nawet przy większych prędkościach.

To może być najpiękniejsza podróż Twojego zycia

Jadąc do Chorwacji samochodem mamy więc wydatki rzędu: 1000 zł na paliwo + 130 zł winiety + 330 zł autostrady w Chorwacji, czyli razem prawie 1500 zł. Oczywiście te wyliczenia są przykładowe i mogą znacznie odbiegać w zależności od spalania samochodu, obranej trasy i kursów walut. Trzeba też dodać trasę w Polsce do pokonania (przyjęliśmy wyjazd z Krakowa lub innego miasta na południu Polski). Okazuje się więc, że koszt dojazdu do Chorwacji może być w przybliżeniu równy kosztom wynajmu apartamentu na dwa tygodnie (około 1500-2000 zł), a jadąc spokojnie można zaoszczędzić kilkaset złotych. Za to można co dzień na obiad iść do knajpy na scampi, a nie zalewać „zupę” w plastikowym kubku.

Ciekawa stronka do planowania trasy wraz z obliczaniem kosztów paliwa: http://www.trasa.info

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 3 = sześć